Lazerle Varis Tedavisi

Toplardamarlarda yetmezlik sonucu bacaklarda ortaya çıkan kılcal damar genişlemeleri, hem sağlık açısından hem de kozmetik olarak önemli sorunlara yol açmaktadır.

 

Çoğu zamanda bacaklarda şişlik, ağrı, karıncalanma, uyuşma, çabuk yorulma gibi giderek artan şikayetlere yol açan kılcal varisler günümüzde lazer ile kolayca tedavi edilmektedir. Kılcal örümcek damarlar deri yüzeyine yakın bir ağ oluşturacak şeklide yerleşerek derinin pembe, kırmızı veya mor renkli görünmesine sebep olmaktadırlar.

Lazerle varis tedavisi, uzun yıllardır kullanılmakta olan ve giderek gelişen ve yaygınlaşan bir yöntemdir. Kılcal damarları, kliniğimizde hem Nd-YAG lazerlerle, hem  radyofrekans  teknolojisi ile  hem  de  980 nm  diyod lazer ekipmanlarıyla  tedavi  edilebilmekte. Özellikle  bu  teknolojiler kullanılmaya  başlamadan önce,  mutlaka  kalp ve damar cerrahi  uzmanımız  toplardamar sisteminizin  renkli  doppler  ultrason  incelemesini  yapmakta  ve  sonrasında   her  farklı  karakterde  kılcal  varise, kendi  yapı  ve  özelliklerine  uygun  teknoloji ile  müdahale  edilmektedir.  Merkezimizde kullanılan tüm  teknolojilerin, FDA  onaylı ruhsatları  vardır  ve  dünyada  25  yıldır  verimli  ve  etkin olarak  kullanılmakta  olan  altın  standart  teknolojilerdir.

Lazerle varis tedavisi, her hastanın varisli damarlarına   göre kişiye özel planlanmalıdır. Farklı hastalarda, kılcal varisin karakterine göre lazer enerjisinin dozu kişiye özel ayarlanır ve seans aralıkları bir kaç haftadan bir aya kadar değişebilecek şekilde yine kişiye özel ve lezyonun özelliklerine göre belirlenir. Genellikle lazerle varis tedavisinde tekrarlayan seanslara ihtiyaç duyulmaktadır.

Bugüne kadar yapılmış araştırmalar lazerle varis tedavisi uygulamasının etkili ve güvenli olduğunu göstermiştir.  Lazerle varis tedavisi işleminin yan etkisi çok minimaldir, literatürde uygulama yapılan bölgenin cilt renginde değişiklik (açılma veya koyulaşma), kabuklanma  olduğu görülmüştür.

Lazer teknolojisindeki gelişmelerle, yeni dalga boylarının ve değişken atış sürelerinin kullanılmaya başlanmasından sonra, lazerle damar tedavisi yöntemi daha güvenli hale gelmiş ve başarılı sonuçlar elde edilebilmiştir. İdeal parametreler dalga boyu, atış süresi ve lazer ışınının çapının ayarlanmasıyla elde edilebilmektedir.

Lazer, kılcal damar ve ince varislere nasıl etki gösterir?

Lazer bacak kılcal damarları ve örümcek ağı damarların tedavisinde kullanılan en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Damar içindeki kanda bulunan demir ve oksijen taşıyan yapılar lazerin hedefidir. Oluşan ısı damarı tahrip eder ve damarın artıkları vücut tarafından atılır. Ortalama 6 hafta içinde  kan geçmeyen damar yapılar vücut tarafından yok edilecektir.

Lazer ile hangi tür damarlar yok edilir?

Harici kullanılan lazerle, kılcal damarlar ve 4 mm’ye kadar varisler tedavi edilir. Büyük varislerin tedavisi merkezimizde, damar cerrahisi ekibi tarafından endovasküler lazer ablasyon veya endovenöz radyofrekans ablasyon ile tedavi edilmektedir.

Son dönemde hangi tür lazerler kullanılmaktadır?

Yüzeysel damarlar için, radyofrekans ablasyon,  Nd-Yag (1064 nm), derin damarlar için Diyod lazerler kullanılmaktadır.

Kimler lazerle kılcal damar tedavisi için uygun adaydır?

Kılcal damarların tedavisinde bilinene en güvenli yöntemlerden biri lazer tedavisidir. Köpük skleroterapi ile bir çok zaman ince kılcal damarların içine tedavi uygulamak zorlukları beraberinde getirmektedir. Damar çapı 4mm den daha küçük olan hemen herkes lazerle damar tedavisine uygun adaydır.

Lazerle varis tedavisinden önce nasıl bir hazırlık yapmalıyım?

Birkaç gün önceden güneşlenmeyin, aspirin ve vitamin kullanmayın. İşlemden sonra bir hafta süre ile güneşlenmeyiniz.

Lazerle varis tedavisi ağrılı mıdır?

Hayır değildir. Lazerle kılcal damar tedavisi uygulanan alanda acı hissini azaltmak ve uygulamayı hasta için daha konforlu hale getirmek için çalışılacak bölgeye anestezik kremler uygulanabilir. Yeni jenerasyon lazer cihazlarının soğutma sistemleri sayesinde cilt lazeri tedavisi çok konforlu bir tedavi yöntemi haline gelmiştir.

Tedavi planı nasıldır?

Başlangıç tedavisi, 2 – 3 hafta sonra takip seansı, son tedaviden 6 ay sonra gerekirse ek seans tedavisi yapılır.

Bacak kılcal damarlarının lazerle tedavisi kaç seans sürecek?

Bacaktaki kılcal varis yoğunluğuna göre ortalama 2-4 seans tedavi gerekmekte ve tedavi seansları arasında 4 haftalık bir bekleme periyodu gerekmektedir.

Tedavi sonrası bakım nasıldır?

2 gün elastik bandaj, yumuşatıcı bir krem, 6 hafta güneşten koruma, 1 hafta sıcak banyo ve egzersizden kaçınma tedavi sonrası bakım uygulamalarıdır.

Lazerle varis tedavisinin herhangi bir yan etkisi varmıdır?

Uygun olmayan dalgaboyları ve cihazlarla, bu konuda uzman olmayan kişilerce yapılan yüzel cilt lazeri tedavileri sonrasında yanık, hipopigmentasyon( cilt renginde açılma) veya hiperpigmentasyon( cilt renginde koyulaşma) gibi yan etkiler bildirilmiştir. Ayrıca kullanılan lazerin teknolojisi yapılacak işlemin yan etki riskinde çok önemlidir.

Lazerle varis tedavisinin dezavantajları nelerdir?

 Derin damarlarda skleroterapi daha üstündür
 Kalın varis damarlarında (trunkal varislerde) dışarıdan uygulanan lazerler etkisiz kalabilmektedir.