Varis Tedavi Ünitesi

Varis tedavisi ünitemizde tamamen teknoloji dolu.  Kılcal damar varis tedavi lazeri (  Nd-YAG ve Diyod ), kılcal varis radyofrekans cihazı, karbondioksit gazlı köpük skleroterapi ünitesi, endovenöz (damar içi ) lazer varis ve ses dalgaları tedavi cihazları, renkli doppler ultrason, deri ve damar soğutucu cihazı ve infrared kılcal damar görme cihazları gibi daha bir çok teknolojik ekipman hastalarımızın hizmetine sunuluyor. Tüm tedaviler Kalp ve Damar Cerrahımız Dr. Mustafa Saygın tarafından uygulanmaktadır.İşlemlerden sonra hastalarımız 20 ila 30 dakika süren tedavi seanslarına takiben yürüyerek günlük aktivitelerine devam edebilmektedir. İşlemlerden sonra hasta takiplerimize çok yakından yapmaya önem gösteriyoruz ve hasta memnuniyeti her zaman kliniğimizde en ön planda. Bu uygulamaların hepsini kliniğimizde yapabiliyoruz ve bu tedaviler için hastalarımızın Hastane ortamına girmesine gerek kalmıyor. Bu tedaviler ağrı ve acı olmadan kapalı sistemlerle yapılıyor.  Gerekirse, konforunuz için her tür anestezi ve ağrı kesme uygulama tekniklerini de önceden tatbik ediyoruz. Bu nedenle işlem sonrası kliniğimizin kafe – bahçesinde kahvenizi yudumlayıp keyfinize bakabilirsiniz.

Farklı Lazer Türlerinin etkileri de farklı mıdır ?

Nd-YAG lazerler genellikle çok ince hale  gibi  renk değişimi yapan  pembe kılcallarda daha  etkilidir. Diyod Lazerlerin ise  farklı kullanımları var. Kılcal çizgi şeklinde  pembe çok ince damarları yok edebilme etkisi yüksek. Fakat diğer taraftan; diyod lazerler damar içi kurutma işlemini de yapıyor. Tabi bu farklı işlemler için  farklı başlıkları  var cihazların .

Skleroterapi tam olarak Nedir ? “ Köpük tedavisi “

Bu uygulamada, ampul içinde bir  sıvı ilacı  özel  bir aparattan geçirerek; ince köpük  haline  getiriyoruz. Bu süt  rengindeki ilacı da daha  sonra  yeşil  yada  mor  damarların içine  veriyoruz. Bu ilacın etkisiyle  bu kılcal pembe/mor yada yeşil  damarlar  görünmez hale  geliyor. İlk  anda bile,  tama  yakın  yok oluyor fakat tam olarak  damarın  vücuttan  öğütülüp emilerek  yok edilmesi  1-2  hafta  alıyor.  İşlem esnasında 30 G  denilen  saçtan ince iğneler kullanılıyor ve  bu  nedenle  fazla  ağrı  acı olmuyor. Hafif  yanma  hissi  tarif eden hastalarımız oldu. Ama  genel olarak çok konforlu bir  uygulama. İşleme  giderken altınıza kısa  bir  tayt  ve  üstüne bol bir  eşofmanla  tedaviye  gitmek lazım  çünkü işlem  sonrası  bacağı  hafif  sıkı  elastik  sargıya  alıyoruz. Bandaj  sargı bacakta iki  gün duruyor. E tabi  bacak  güzelliği için biraz eziyete değer…

Şişkin yeşil damarlarım var ne yapmalıyım ?

Bacakta özellikle  diz altı iç yüzde deriden dışarıya  kabaran solucan gibi yada  fındık gibi damarlarınız varsa bu genellikle  MAGNA ismindeki bir damarın kirli kanı yukarı kalbe doğru taşıması gerekirken, tam tersine  geri ayağa  doğru kaçak olmasındandır.  Bu damarı renkli doppler ultrason ile incelediğimizde; genellikle çapının çok  genişlediğini  ve  ıkınma yada  öksürme  hareketi ile  kirli kanın  şelale  gibi  geri ayağa  kaçak  yaptığını görürüz.  Kasıktan aşağıya  doğru  geri  kaçak yapan bu kan  da diz altı bölgede bu kabarık  damarsal kan havuzlarını üretir.

Köpük tedavisi ile kılcallar  hemen  geçer  mi ?

Skleroterapi veya  köpük  skleroterapi uygulaması yaptığımızda, uygulama  tekniği  ve  ilacın  dozu  ve  malzeme  çok önemlidir.  Uygun  güçte ilaçla  uygun teknikle  yapılırsa  tedavi  alanı  hızla  yok olur. Fakat  çoğu hastamızda özellikle kılcalların yayıldığı  alan  çok  geniştir  ve  tüm bölgelerin  yok olması  için  4-6 arası seans  gerekir. Uygulama yapılan  yerlerde  ilk haftada  biraz iz kalabilir  fakat  2  hafta içinde, bacak  toparlar  ve  kuruyan damarları hücreler  yokeder.