ROBOTİK VE KÜÇÜK KESİLERLE KALP AMELİYATI

Artık günümüzde eskisi  gibi kalp ameliyatlarında  göğsü boydan boya  testere ile keserek kalp ameliyatları yapmıyoruz. Kalp çevresi damarlarda ve sol göğüs veya sağ göğüs ön yüz ve yan yüzde 2  cm’lik, 3 ya da 4 adet  küçük kesi ile  rahatlıkla,  kalp  baypas ameliyatlarını, kalp kapak tamirlerini,  kalp kapak değişimlerini ve diğer ritim düzenleyici kalp ameliyatlarını yapıyoruz. Robotik Cerrahi de konusunda özel eğitim görmüş cerrahlar tarafından yapılıyor. Bacaktan ve koldan aldığımız damarları da yine özel robotik cihaz kolları sayesinde, 2  adet  1 cm  kesi ile  hazırlıyoruz ve ameliyat sonrası neredeyse hiç iz kalmıyor. Hastalarımız ameliyattan 1 gün sonra serviste gezer ve dolaşır  halde oluyorlar.

Neden Kalp Ameliyatı Olmalıyım ?

Kalpte kapaklarda ya da kalbin damarlarında çoklu bölgede 2 veya 3  ayrı noktada ya da daha  fazla damarda daralma ve tıkanma olursa, daima  ameliyat en az riskli ve en uzun dönem dayanan ve hastalarımızı 10 – 15 yıl rahat ettiren bir tedavidir. Çok damarda darlık varsa  asla  stent takılmaz, bilimsel verilere göre uygun değildir.  Özellikle kalbin kapakları daralmış ya da ileri derecede geri kaçak yapıyorsa , bu gibi  durumlarda da  kapakların tamir veya değişmesi, kalp kasılma gücü olumsuz etkilenmeye gitmeden zamanında yapılmalıdır.

Robotik Kalp Ameliyatının Avantajı nedir ?

Çok küçük kesiler yapıldığı için yara yeri enfeksiyonu olmaz. Göğüs kemiğinin ve kaburgaların bütünlüğü korunduğu için, ameliyat sonrası nefes ve solunum çok daha rahat olur ve hasta çok çabuk kendisini toparlar. Klasik ameliyata göre çok daha az kanama olur ve  bu da daha az kan ürünü kullanımı  anlamına gelir.  Ameliyat yara yeri izi çok küçük olduğu için görünmez.  Ameliyat sonrası ritim bozuklukları daha seyrek olur ya da hiç olmaz.  Ameliyat sonrası günlük aktivitelere daha çabuk dönülür.