Damarİçi (Endovasküler) & Robotik Beyin Damar Tedavileri

Hastalarımızın yaşı ve ek hastalıkları arttıkça, beyinde felç ve  beyin damar tıkanıklığı ile ilgili çok daha fazla başvuru almaktayız. Özellikle ülkemizde şeker hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve sigara kullanımı  artma eğiliminde olduğundan, çok daha sık şah damarı ve beyin damarı tıkanmalarına rastlamaktayız.

Hastalarımız, ani felç / İnme bulguları ortaya çıktıktan kısa süre sonra ( 3-4 saat içinde) bize ulaşabilirse, damar içinden ilerletilen teknolojik robotik cihazlarla felce sebep olan pıhtıyı hemen eritebiliyor yada mekanik olarak pıhtıyı çıkartabiliyoruz.

Diğer taraftan, özellikle, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve bacak damarlarında problem olan yada sigara içen hastalarımız bize başvurduğunda, mutlaka beyin şah damarlarına da bakıyoruz ve sıklıkla, robotik teknolojik teknikle açılması mümkün olan, kritik darlıklar ( kum saatinin ortasındaki daralma gibi) buluyoruz. Bunun acil olarak tedavisi gerekiyor çünkü asıl felç oluşturan ve beyni olumsuz etkileyen pıhtı atması olayını, boyumdaki bu kritik daralmış damar yapıyor.

Robotik endovasküler ( Damar İçi ) teknolojiler, genellikle hastamız uyanıkken, ağrısız acısız yapılan ve 1 saat kadar süren işlemler. Uygulama kansız olarak yapılıyor ve kapalı robotik, damar içi teknolojiler kullanılıyor. Beyin damarı’nın  anında  açıldığı hemen görülüyor ve hastamızın kendisine ve yakınlarına işlemin videosunu; anjiyo görüntülerini ve öncesi-sonrası sonuçlarını göstermek işin en mutlu eden kısmı aslında.

Robotik Beyin Damar Tedavileri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Beyin ( Şah ) Damarı daralması nedir ?


Yaş ilerledikçe, özellikle ailesinde damar tıkanıklığı olanlarda en sık olmakla beraber, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, sigara kullanımı, erkek cinsiyet, 50 yaş ve üstü olmak, yüksek kolesterol  gibi risklerden bir veya birkaç tanesi bir arada olduğunda,  beyni besleyen damarlar, aynen kum saatinin orta kısmındaki gibi daralır ve boğum yapar. Bu mekanizma aslında hem kalp hem bacak hem de şah damarlarında aynıdır.


Robotik Beyin Damar açma işlemi riskli midir ?


Bu işlem esnasında tüm cihazlar direkt olarak şah damarının içinde çalışmaktadır. Damarın iç cidarında bataklık gibi her an pıhtı kopma riski olan bir bölgede çalışılır. Bu işlem tecrübeli ve doğru ellerde, sabır ve dikkatle, sakin sakin ve yüksek teknoloji ile yapıldığında riskler en aza indirilir.


Beyin Damarı Açma işlemi kaç saat sürer ?


Beyinde ve şah damarlarında yapılan kapalı ameliyatsız teknolojiler, uygulama süresi, hastalarımızın genel durumu ve damar yapısına göre değişim göstermekle beraber 1-2 saat kadar sürer.


Ameliyatsız Beyin Damarı Açılabilir mi ?


Beyin şah damarları ve kafa içine giren ana dalları,  çok kaliteli yüksek son  teknolojik  ( DSA, Roadmap ve CO2  modülleri olan) anjiyografi üniteleri ve çoklu özellikte teknolojiler, damar içi pıhtı tutma ağı, pıhtı emici cihazlar, pıhtı eritici cihaz, damar içi lazer, damar içi süpersonik ses dalgası yayan cihaz ve bunun gibi teknolojiler elimizde olduğundan, çoğu hastamızda, kansız, ağrısız acısız tekniklerle beyin damarlarını açmak mümkün


Şah Damarı Daralmasında Felç Olur Mu?


Boyundaki sağ ve sol ana şah damarları yıllar içinde azar azar daralır ve kritik bir seviyeye gelince bu darlık aniden ‘’ pıhtılı tıkanma ‘’ durumuna dönüşür. Bu da, vücudun sol yada sağ yarısında tutmama, konuşamama, kol yada bacakta hareketsizlik güçsüzlük, bilinç kaybı ve maalesef bazen de hayati tehlike oluşturur.