Neden Dr Mustafa Saygın’a Tedavi Olmalıyım ?

Dr Mustafa Saygın Türkiyedeki Tıp ve Biyofizik Moleküler Biyolojide çifte doktor kariyeri olan, 29 yıldır kalp ve damar cerrahisinin fiilen içinde olan ve sadece Türkiyedeki tıpta uzmanlık sınavlarını değil  Amirkan tıpta Uzmanlık sınavlarını da geçip Teksas Kalp enstitüsünde Üst ihtisas yapan,  20.000 üzerinde kalp ve damar ameliyatı yapmış ve 2 üniversitede birden öğretim görevliği yapan Türkiyedeki tek doktordur.

Lazer Varis Tedavisi Ağrılı bir işlem midir ?

Tedavi esnasında genellikle  4-5  adet çimdik gibi saniyelik acı hissedilir. Bunun dışında tüm prosedür ağrısız ve acısız bir işlemdir. Tedavi esnasında hastalarımız uyanık olurlar ve sürekli Dr. Mustafa Saygın Hocamızla iletişimde olurlar.  Konuşularak, muhabbet edilerek yapılan keyifli bir işlemdir. Tedavi toplamda tek bacakta 15 dakika, 2 bacak birden yapılırsa 25 dakika kadar sürer. Dr Mustafa Saygın’ın formülünü geliştirdiği ” LokoRejyonel Anestezi ” yöntemi sayesinde, işlem sonrası hastalarımız 2 saat istirahat edip evlerine gidebilirler.

Tutkal Tedavisi mi, Ses Dalgası Cihazı mı , Lazer mi daha iyi tedavidir ?

Her hastamızın özellikleri farklıdır. Dokusu, damar yapısı, varislerinin türü veya türleri çok fazla değişim gösterir. Dr Mustafa Saygın Hocamızın Varis tedavileri konusunda tüm tekniklerle ilgili en az 4000 hasta tecrübesi vardır. Özellikle varisleri fazla ilerlememiş, damar çapı aşırı geniş değil ise, Ses Dalgası tedavisi ile damarın kurutulması işlemi yapılması düşünülür. Fakat Ses Dalgası yani Radyofrekans tedavisi başarı oranları dünyada %85 başarılı bulunmuştur.  Yani çok uzun süre garantili bir tedavi tekniği olmayabilir. Tüm tedavi teknolojilerinde en garantilisi  ve uzun süre kalıcı etkisi olanı varisli damar içi lazer uygulamasıdır.

Varis Tedavisi Olduktan sonra Tekrarlar mı ?

Varis tedavisi hem bir sanat hem de bir bilimdir. Çok incelikleri vardır. Hastamızın yatıp lazer yapılıp, kalkıp gitmesinden ibaret değildir.   Öncelikle en önemlisi tedaviyi varis konusunda  tecrübeli bir Kalp ve Damar Cerahının yapmasıdır.  Hastaların damar incelemesi ve renkli doppler ultrason ile santim santim tüm bacağın hastamız AYAKTAYKEN dikkatle ve yarım saat ila 45 dakika ayırıp incelenmesi, tedavide başarının anahtarıdır.  Çoğu hastamızda varis hastalığının birkaç ayrı çeşidi aynı anda birarada bulunmaktadır.   İşte bu varis çeşitlerinin, kaçakların hangi noktalarda olduğunun, promlemin şiddetinin,  hangi yaklaşımla tedavi edileceğinin planlanması, onlarca yıl bacakları rahat eden hastalarımızın mutluluğu ile sonuçlanır.   Hastalarımızda aynı anda 3-4 farklı varis türü birarada olduğundan her zaman kombine tedaviler uygularız. Aynı bacakta aynı seansta,  damar içi lazerle kurutma, SEPS perforan ligasyon, mikrocerrahi ve skleroterpi tekniklerini birarada uygulayınca, bacak dört dörtlük tedavi olur ve varis tekrarlamaz.

Varis Lazer Tedavisi sonrası neler yapılmalıdır ?

İşlem sonrası birkaç gün yorucu işler yada yoğun egzersiz yapmadan istirahat ağırlıklı geçirilmelidir.  Tedavi sonrası 10 gün kullanım için verilen birkaç hap ve krem uygulanırsa, çok daha konforlu geçer.  Düzenli varis çorabı giyilmesi germez. Bacaklara yine de iyi bakmak ve iş ve hayat stilini; bacakları saatlerce ayakta kalarak yormayacak şekilde düzenlemeliyiz.
Duş ve banyo sonrası bacakları soğuk suyla yıkamak çok faydalı olabilir. Sıkı elbiseler giyilmemelidir. Akşamları televizyon seyrederken yada kitap okurken  bacakları hafif yukarı
kaldırmalı  ve dinlendirmeliyiz. Yatağımızın ayak ucu kısmını; altına ince bir yastıkla  yükselterek gece uyku boyunca toplardamarların  vücuda doğru süzülmesini sağlamalıyız.
dr-muustafa-saygin-13